Uczestników projektu zapraszamy na pierwsze warsztaty!!!
Warsztaty mają na celu zintegrowanie naszego zespołu, pobudzenie wyobraźni i rozłożenie na czynniki pierwsze niektórych mediów. Tak, abyśmy po tych warsztatach nie mieli oporów w tworzeniu własnych przekazów medialnych, żebyśmy kreatywnie myśleli o edukacji medialnej. No i wymyślili nazwę projektu: www.nazwaprojektu???.pl
Warsztaty odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury na Norwida 10 w sali widowiskowej w następujących dniach i godzinach:
1. Środa 27 kwietnia: 12.00-15.00
2. Czwartek 28 kwietnia: 9.00-13.00
3. Piątek 29 kwietnia: 9.00-13.00 (dla gimnazjalistów i tych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy nie mogą przyjść po południu) lub 14.30-18.00 w MOKU na Targowej (dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych)
Poniżej krótki opis zajęć Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki (UWAGA! Kolejność opisów nie jest kolejnością zajęć)
Od dokumentacji do kreacji - reklama, propaganda, perswazja obrazu
Co to jest zdjęcie "artystyczne"? Co zmieniło się od XIX wieku i jak inne dziedziny sztuki wpływały na obrazowanie fotograficzne? Ile obrazów zmieści się pomiędzy rzeczywistością a wyobraźnią? Czy fotografia jest medium prawdomównym - kogo naprawdę widzę na zdjęciu oglądając swój fotograficzny wizerunek? Jak obraz potrafi przemycić pewne archetypy do naszych umysłów? Odwołując się do istniejących strategii estetycznych spróbujemy przy pomocy prostych ćwiczeń z obrazem zaproponować alternatywne spojrzenie na fotograficzne przedstawienia.
Miejskie podchody - nazywanie miejsc, komunikaty wizualne w przestrzeni miejskiej
Czy zastanawiałeś/zastanawiałaś się skąd wzięły się wzory znaków drogowych? Dlaczego na wysokich kominach są czerwone paski? Czym różni się wiersz napisany w pamiętniku od wiersza napisanego na parkingu lub fasadzie opery? Dlaczego w mieście jest tak dużo bilbordów? Czy rysując wokół siebie okrąg można ochronić się przed napadem rabusiów? Warsztaty dotyczą podstawowych sposobów formułowania komunikatów przy pomocy znaku oraz strategii redefiniowania przestrzeni miejskiej przy pomocy wizualnych przekazów.
Ciąg dalszy nastąpi - to be continued...
Dlaczego jedne utwory filmowe zdają się być ciekawe a inne powodują znudzenie? Co sprawia, że jesteśmy w stanie przewidzieć zakończenie filmu? Punktem wyjście do rozważań na temat struktury i formy filmu będą metody opowiadania o bohaterach, użycie następstwa zdarzeń, zachodzące na siebie zdarzenia w odrębnych, nie związanych ze sobą scenach, demistyfikacja iluzji opowieści -
"ucieczka" z filmu. Warsztaty będą stanowić też próbę szukania relacji - obraz – sekwencja obrazów- umysł patrzącego - obrazy wytworzone przez umysł.
Przy pomocy kadrów z wybranych filmów stworzymy sekwencje fabularne przedzielone typowymi dialogami - powstająca w ten sposób "taśma" to nowa opowieść, narracja wykreowana z dostępnych elementów konwencji.
Oto pierwsze miejsca zaistnienia w sieci Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Medialnej i Kulturalnej NEONEA (dawniej GAUDA), które powstało latem 2010, zostało zarejestrowane jesienią 2010 i wiosną 2011 otrzymało szansę realizacji pierwszego zadania! Ten blog będzie poświęcony temu zadaniu: projektowi edukacji medialnej wspieranemu finansowo przez Urząd Miasta Legionowo.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz